Moravská Třebová a její kulturní dění

18. září 2018
Moravská Třebová a její kulturní dění

Není již tajemstvím, že Česká pirátská strana ožívá a je aktivní i v Moravské Třebové. Toto krásné historické město, jehož počátky sahají až do poloviny 13. století, neslo přídomek Moravské Athény. Bylo centrem umění a vzdělanosti, což je i jedním z cílů nově vznikající místní pirátské organizace a jejích sympatizantů pro blížící se komunální volby.

Řada z nás se v Moravské Třebové narodila nebo zde žije převážnou část života a rádi bychom se aktivně podíleli mimo jiné i na kulturním životě našeho města, a navrátili mu tak mírně zašlý lesk v rámci regionu, kraje i naší země. Piráti z Moravské Třebové mají ve svých řadách osobnosti, které se aktivně podílí nebo podílely na kulturním dění ve městě a mají v tomto ohledu stále co nabídnout. Máme mnoho nápadů, zkušeností, know-how, jak město oživit a posunout dále tak, abychom tuto vizi naplnili.

Kulturní dění v Moravské Třebové jsme zmapovali velmi podrobně. Pomocí SWOT analýzy, diskusí s aktivními lidmi v oblasti kultury, ale i s běžným obyvatelstvem jsme formulovali východiska a strategické cíle rozvoje kultury, které bychom rádi nabídli voličům v nadcházejících komunálních volbách, a které bychom rádi prosazovali v případě našeho zvolení. Nebudeme zde vypisovat podrobně naši strategii, jelikož naše koncepce kultury je poměrně obsáhlá, nicméně ze SWOT analýzy a výše zmíněného vyplývá, že mezi silné stránky města patří především historie města a jeho kulturní dědictví (architektura, centrum města), zajímavé turistické cíle ve městě a jeho okolí, využitelné veřejné prostory pro konání společenských a kulturních akcí a poloha zámku a muzea v centru města nebo v jeho těsné blízkosti. Naopak slabinami jsou chybějící prostory ve smyslu multifunkčního městského sálu, nízká koordinace a spolupráce subjektů působících na poli kultury, nepropracovaná marketingová strategie, nevyužitý potenciál kulturních a historických atraktivit a jejich provázanost s dalšími službami cestovního ruchu.

Z analýzy vyplývá i řada příležitostí, které vidíme mimo jiné například v dobré geografické poloze v návaznosti na historii a tradici kulturního a společenského centra, v potenciálu kulturního dědictví, spolupráci s kulturními subjekty partnerských měst, zavedení nových technologií v oblasti kultury a využití regionálních, národních i evropských finančních zdrojů. Bohužel jsou zde i určitá ohrožení, jako je ekonomická situace obyvatel města, kulturní vzdělanost a zájem o kulturu obyvatel města obecně, odliv inteligence, kvalifikovaných a vzdělaných lidí z důvodu nedostatečného finančního ohodnocení, nedostatečné investice do infrastruktury kulturních zařízení apod. Na základě těchto skutečností jsme sestavili strategické cíle, které chceme v rámci pirátského hnutí ve spolupráci s dalšími subjekty ve městě nekompromisně prosazovat: 1. Programová struktura, bohatá a stálá nabídka kulturních pořadů 2. Kulturní vzdělávání a výchova, podpora zájmových skupin napříč generacemi 3. Rozvoj zámku, oživení a rozšiřování stálých expozic, péče o tradiční lidovou kulturu 4. Podpora a rozvoj úspěšných a tradičních projektů 5. Vznik nových významných kulturních událostí a pořadů 6. Propagační mix a marketingová komunikace 7. Spolupráce s partnerskými městy 8. Organizace a řízení 9. Transparentní hospodaření a financování 10. Rozvoj infrastruktury a vybavenosti kulturních zařízení

Detailně se s naší strategií budete moci seznámit v naší koncepci kultury. Kulturní život je v Moravské Třebové obecně považován za samozřejmou a nedílnou součást nabídky pro využití volného času. Naše koncepce kultury je i naší odpovědí na hlavní položenou otázku, jakým směrem se vydat v rámci rozvoje kultury a společenského života města. Definovali jsme strategické cíle v oblasti kultury a navrhujeme několik konkrétních východisek jak požadovaného stavu dosáhnout. Naší prioritou v této oblasti je, aby všichni lidé, kterým záleží na kulturním životě v Moravské Třebové, spojili své síly a prostředky tak, aby naše kulturní nabídka byla bohatá a kvalitní a aby se zde každý mohl kulturně vyžít podle svých představ. V současné chvíli je kulturní dění a vše kolem něj převážně na bedrech příspěvkové organizace Kulturní služby města Moravská Třebová (dále jen KS), která získává značné prostředky na provoz z městského rozpočtu. Samozřejmě si vážíme práce všech lidí, kteří se snaží v našem městě vytvářet kulturní hodnoty, ale bohužel v rámci KS je to do výše platů zaměstnanců a jejich časového pracovního fondu. Jsme přesvědčeni, že takto nelze vytvářet kvalitní kulturní život ve městě, natož pak obsáhnout všechny žánry v této oblasti lidské činnosti. Tato organizace navíc vykazuje dlouhodobě nestabilní vedení a tudíž nekvalitní fungování. Máme v našich pirátských řadách člena, který se účastnil posledního výběrové řízení na ředitele KS, které bohužel proběhlo za zavřenými dveřmi jako většina těchto řízení. Ačkoli se svou koncepcí u výběrové komise uspěl, rada města rozhodla jinak. Současný ředitel po třech letech končí a KS se nadále zmítají v nestabilitě.

Piráti z Moravské Třebové tvrdí, že zde chybí dostatečná podpora nezávislých subjektů, nadšenců a lidí, kteří se chtějí aktivně na kulturním dění města podílet. Rádi bychom i v této oblasti na základě pirátských principů dobrovolnosti a transparentnosti tyto subjekty podpořili, ocenili jejich práci a zapojili je do již probíhajících projektů a akcí, či podpořili projekty nové. Věříme, že komunální politika stojí především na lidech a zdravém rozumu a takto bychom rádi přistupovali i k aktivním obyvatelům města. Je obrovskou škodou, že Moravská Třebová přišla o akce, které měly velký potenciál a při správném uchopení by mohly dominovat v rámci našeho kraje. Mluvíme o již zaniklém Třebovském Bigbítu a DVD festivalu, tedy o akcích, které se ne příliš úspěšně pokusily převzít Kulturní služby (Moravskotřebovský bramborák, Fotofestival, Kejkle a Kratochvíle). Nulovou podporou města a jeho vedení přišla Moravská Třebová i o unikátní festival s mezinárodní účastí Fest Pod Parou s návštěvností 5000 fanoušků. Část členů jeho organizačního vedení je nyní i v našich pirátských řadách. Tento hudební festival, který nemá v tomto měřítku ve střední Evropě obdoby, navštěvují fanoušci ze všech koutů naší země i Evropy. Ekonomický a kulturní přínos pro město není třeba zdůrazňovat. Nyní festival pokračuje ve Vyškově, kde si této události váží. Z našeho pohledu kultura a umění nemá hranice. Jsme proti škatulkování a soudcování, jak je tomu u stávající garnitury a vedení města, co je a co není kulturní záležitostí a přínosem pro město, pokud daná kulturní událost, spolek apod. neničí majetek, či neubližuje lidem v našem městě.

Naše koncepce kultury je prvním krokem na cestě k vytčenému cíli. Jsme připraveni maximálně využít naše schopnosti, kreativitu, know-how a mnohaleté zkušenosti našich členů v oblasti kultury z pozice aktivních muzikantů, promotérů, booking managerů, dramaturgů, uměleckých agentur, provozovatelů kulturních zařízení ve městě či pořadatelů koncertů pro naplnění všech stanovených cílů, a podpořit tak vizi našeho rodného města jako významného kulturního a společenského centra regionu. Jsme připraveni čelit i všem úskalím, které prosazování této koncepce bude přinášet. Je zřejmé, že půjde o dlouhodobou a nesnadnou práci a že nás čeká velmi trnitá cesta. Věříme však, a jsme optimisté, že s usilovným nasazením a s podporou občanů, všech partnerů, lidí, zájmových skupin, spolků a především VAŠICH HLASŮ V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2018 se nám toto poslání podaří naplnit. Rozhodněte se sami a dobrovolně, zda jste pro změnu a chcete moderní a úspěšné město i v oblasti kultury. Pokud ano, Česká pirátská strana je tou pravou volbou pro budoucnost našeho hrdého města Moravská Třebová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Ustavující zastupitelstvo je za námi!

Ustavující zastupitelstvo je za námi!

Gratulujeme nově zvolenému starostovi Pavlu Charvátovi, jeho místostarostům Vladimíru Dokoupilovi a Miloši Mičkovi a všem nově zvoleným zastupitelům.